Božja beseda za danes

 

Baragov vrtec

Peresnica-sm
BARAGOV VRTEC

Kontakt

ŽUPNIJA

Tel.: 04 270 11 10

Mail:zupnija@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!


KARITAS

Tel.:(+386) 031 614 484

Mail: karitas@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!

Povezave

biblija

hozana

druzina

radio-ogjnisce

rkc

24kul

 

Leto XXXIV  Štev. 7 Datum:7.5.2017

STOLETNICA FATIMSKIH DOGODKOV

Letos obhajamo 100-letnico fatimskih dogodkov. Nanjo nas je med drugimi opozoril tudi zaslužni papež Benedikt XVI., ko je ob obisku Fatime v maju 2010 izjavil: »Naj sedem let, ki nas loči od stoletnice prikazovanj naše Gospe, pomaga do zmage njenega brezmadežnega Srca«.

Devica Marija se je v Fatimi na Portugalskem prikazovala od 13. maja do 13. oktobra 1917 trem pastirčkom: Luciji, Frančišku in Jacinti. Eno leto prej pa so pastirčki doživeli prikazovanja angela.                                                         Marija je vabila pastirčke, naj vsak dan molijo rožni venec in naj delajo pokoro (žrtve) tudi za druge. Povabila jih je k češčenju njenega brezmadežnega Srca. Razodela jim je tudi tri skrivnosti. Bog je vse te dogodke 13. oktobra 1917 potrdil s sončnim čudežem, katerega so videli ljudje. Pristnost fatimskih dogodkov pa je potrdila tudi zgodovina. 
Fatimsko sporočilo, ki je v bistvu klic k spreobrnjenju in življenju po evangeliju, je zelo aktualno tudi po 100 letih, saj na tem svetu poteka duhovni boj med dobrim in zlom. Na 100-letnico smo se v Sloveniji pripravljali že lansko leto, ko smo sprejeli Marijo Romarico iz Fatime. 
Letošnje leto naj bi prav tako preživeli v duhu Marijinih sporočil iz  Fatime, s češčenjem njenega brezmadežnega Srca, z molitvijo rožnega venca in s pobožnostjo petih prvih sobot (začetek v soboto, 3. junija). V času od 13. maja do 13. oktobra 2017 bodo po slovenskih družinah v okviru dekanij oz. župnij romali blagoslovljeni Marijini kipci. V naši župniji bo Marijin kip od 3. do 17. julija. Naredili bomo seznam družin, ki boste vsaka po 1 dan sprejele Marijo in jo vsak večer pred mašo prinesle v cerkev, da jo bo po maši dobila druga družina. O tem se bomo pogovorili še na srečanju ŽPS.                                
Nekateri bodo v tem letu celo romali v Fatimo. To bo maja storil tudi papež Frančišek kot romar »z Marijo v upanju in miru«.

Po fatimskem sporočilu ni mogoče živeti brez nenehnega spreobračanja. Tri Božje kreposti - vera, upanje in ljubezen - so navzoče že na začetku fatimskih dogodkov in so pastirčke popolnoma prevzele. Danes tudi nas povezujejo naravnost  z Bogom in nas vabijo tudi k molitvi in pokori.

Prvosobotna pobožnost na fatimski način vsebuje: sv. spoved (lahko jo opravimo že več dni prej ali pozneje), prejem sv. obhajila (to je osrednje dejanje pri obhajanju prvih sobot), zmolimo del rožnega venca, 15 minut delamo družbo Marijinemu Srcu s premišljevanjem ene ali več skrivnosti rožnega venca in vse to delamo z namenom zadoščevanja Marijinemu brezmadežnemu Srcu.

 

OBNOVA ZVONJENJA

Nekaj pojasnil o zvonovih in uri v zvoniku naše župnijske cerkve.

Mehanska ura v zvoniku je bila izdelana in postavljena v zvonik leta 1839. Stara je skoraj 180 let. Vsi sestavni deli so ročno kovani, poganjajo pa jo štiri kamnite uteži, ki jih je bilo do leta 1980 potrebno najmanj dvakrat tedensko naviti v zvoniku. Leta 1980  so bili za navijanje dodani štirje električni motorji, ki utež za pogon ure in tri uteži za bitje ure dvakrat dnevno navijejo. Ura je zelo občutljiva na spremembe vremena (mraz, vročina in vlaga) zato je zelo težko zagotavljati točnost ure.

Zvonovi so bili postavljeni v zvonik leta 1923. Zvonjenje je bilo ročno z vrvmi na dnu zvonika. Okrog leta 1960 so bili zvonovom prigrajeni motorji in preprosta avtomatika, ki pa je od vsega začetka delala slabo in je bila velikokrat v okvari. Zato se je gospod župnik Ciril Brglez odločil za obnovo avtomatike. Dela je opravil mojster Janez Starman iz Žlebov nad Medvodami. Motorji in vsa avtomatika je bila v celoti zamenjana, vse ostalo pa je ostalo nespremenjeno - sami zvonovi, vpetje zvonov, jarmi in ostalo. Zamenjani pa so bili tudi kemblji, kovani s struženimi, ki pa niso kvalitetni in jih je že začel najedati zob časa. Še večji problem pa je previsoka trdota kembljev, zato pospešeno utrujajo zvonove. Na udarnih točkah se že lušči bron, lahko pa zaradi tega zvon celo poči. Tudi sama avtomatika je že zastarela in ne nudi več pogojev za normalno delovanje. Da ura in zvonjenje še deluje, je potrebno redno  vzdrževanje, pa se kljub temu stalno pojavljajo napake, zaradi iztrošenosti materiala se stvari lomijo in povzročajo odpoved delovanja.

Sam se z vzdrževanjem in popravili ure, zvonov, električnih instalacij  in razsvetljave v župnijski cerkvi ukvarjam že več kot 40 let. Pričel sem že pri župniku gospodu Brulcu, zato vso to problematiko dobro poznam.

Že pred leti sem predlagal gospodu župniku, gospodarskemu  in župnijskemu svetu, da se čim prej gre v obnovo zvonjenja in ure. Prvo ponudbo smo dobili že leta 2012, vendar smo izvedbo odložili zaradi visokih stroškov in zaradi drugih bolj potrebnih del. Zaradi vse pogostejših napak pa smo obnovo letos le uvrstili med prioritetna dela.

Na podlagi ponudbe in referenc  smo se odločili za izvajalca KRN, d.o.o. iz Moravč  Cena vseh del je 38.000,00 EUR. V ceni je zajeto: demontaža vseh zvonov in avtomatike, peskanje in pleskanje vseh kovinskih delov z dvokomponentnim premazom, zamenjava ležajev, ponovna montaža zvonov in novih kembljev pri vseh zvonovih, montaža avtomatike za zvonove, montaže krmilnega sistema za stolpno uro, montaža novih kladiv za bitje ure, vse potrebne instalacije, preizkus in zagon celotnega sistema. Rok izdelave je predviden konec letošnjega leta.  

Da se bodo zvonovi še naprej lepo oglašali iz našega zvonika vam polagam na srce, da po svojih močeh prispevate k temu projektu. Za pokritje stroškov bo od maja dalje vsako tretjo nedeljo v mesecu ofer v ta namen. Prav tako pa bomo veseli vsakega dodatnega prispevka, ki ga lahko prinesete v župnišče.

Franc Hribar, ključar

 

MAŠNI NAMENI:

Pon. 8.5. Šmartin 7.30 +Stanko VILFAN

19.00 +Ludvik GEISTER, 7. dan; Drago MARKUN, obl.

Tor. 9.5. Šmartin 19.00 +Franc MARKUTA, obl.; +Albina BIZJAK, obl.

Sre. 10.5. Šmartin 7.30 Po namenu

19.00 +Henrik MEZEK, 7. dan; +Paolo BOLČIČ

Čet. 11.5. Šmartin 19.00 Po namenu, +Franc GALJOT, obl.

Pet. 12.5. Šmartin 19.00 +Anton ROLIH, 7. dan

+Janez BURGAR in starši BAJŽELJ, obl.

Sob. 13.5. Sv.Tomaž 18.00 ++starši ARHAR

Šmartin 19.00 +Alojz in Jože SINKOVIČ

+Jože PREVODNIK in družina SAJOVEC

NED. 14.5. Šmartin 8.00 +Janez BENEDIK (Rafko)

5. velikon. Sv. Uršula 9.00 +Ciril PORENTA

nedelja Šmartin 10.00 +Franc in Ivana STARMAN, obl.

19.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

Pon. 15.5. Šmartin 7.30 Po namenu

19.00 +Vitore CURANOVIĆ; +Franc ŠMID, obl.

Tor. 16.5. Šmartin 19.00 +Ivana in Blaž GRAŠIČ in otroci

+Stanislava KOKALJ, obl.

Sre. 17.5. Šmartin 7.30 +Anton AMBROŽ, obl., ter Daniela in Marko

Sv. Jošt 17.00 +Janko in starši KONC

Šmartin 19.00 +Marija JEREB in sin Franc, obl.

Čet. 18.5. Šmartin 19.00 +Marija KALAN, 30. dan; +Domen KERN

Pet. 19.5. Šmartin 19.00 +Milan POPOVIČ, 30. dan in vsi sorodniki

+Marija KORDEŽ

Sob. 20.5. Sv.Tomaž 18.00 +Ana in Jožef BERČIČ (sorodniki iz Globeli)

Šmartin 19.00 +Angelca in Stanislav VRHOVNIK, obl.

+Jože BAŠAR (Bergelj)

NED. 21.5. Šmartin 8.00 +Primož OBLAK; +Janez SORČAN, obl.

6. velikon. 10.00 +Alojz DOLENC, obl.

nedelja Sv. Jošt 10.00 ++UŠINOVI

Šmartin 19.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

Pon. 22.5. Sv. Jošt 17.00 ++BELJEVI

Šmartin 19.00 +Niko SODNIKAR

Tor. 23.5. Sv. Peter 17.00 Za odvrnjenje hude ure in blagoslov pri delu

Šmartin 19.00 +Rozalija ČERNIVEC (prijatelji)

Sre. 24.5. Sv.Uršula 17.00 /brez namena/

Šmartin 19.00 +Marija in Jože ZUPANC

Čet. 25.5. Šmartin 10.00 +Marija BERČIČ (Hela)

                19.00  +Marija BERČIČ(Kerničar);+Franc DEMŠAR,obl.

Pet. 26.5. Šmartin 19.00 +Ana in Jožef BERČIČ (prijatelji Hotemaže)

+Ana ZALETEL (Močnikovi)

Sob. 27.5. Sv.Tomaž 18.00 ++starši ZIHERL in JEREB

Šmartin 19.00 +Janez BENEDIK (Magda P.)

NED. 28.5. Šmartin 8.00 ++starši DOLINAR;+Martina VAMBERGER,obl.

7. velikon. 10.00 +Anton ZIHERL, obl.; +Rajko KEPIC (skavti)

nedelja 19.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

 

S P O R O Č I L A!

1. SLOVESNOST PRVEGA SV. OBHAJILA bo v nedeljo, 14. maja, ob 10. uri. Nanjo se bomo pripravili tudi z MOLITVENO TRIDNEVNICO, ki se bo začela v četrtek, 11. maja, ob 19. uri. Po maši bo posebna molitev za prvoobhajance in njihove družine. SPOVED bomo imeli v petek, 12.5. - prvoobhajanci med veroukom, starši pa ob 18. uri; otroci Kateheze dobrega Pastirja pa v soboto na sv. Joštu. VAJE za prvoobhajance bodo v petek in soboto ob 18. uri.

2. OFER ZA OBNOVO ZVONJENJA bo v nedeljo, 21. maja.

3. ŽUPNIJSKO PEŠ ROMANJE NA BREZJE bo v soboto, 27. maja; dobimo se ob 5h zjutraj v naši cerkvi, da prejmemo romarski blagoslov. Namen romanja: poglobitev vere v naših družinah in prošnja za sklenitev svete zakonske zveze za pare, ki živijo skupaj.

NAŠA ŽUPNIJSKA KARITAS se je odzvala ob nesreči, ko je Koroščevim pogorelo ostrešje gospodarskega poslopja. Zahvaljujemo se vsem posameznikom in podjetnikom, ki ste darovali sredstva za hitrejšo obnovo kmetije. Za zaključek  naše skupne akcije vas vse vabimo na DOBRODELNI KONCERT, ki bo v soboto, 13. maja, ob 20. uri v Šmartinskem domu.

URADNE URE: ponedeljek: 8.00-10.00; torek: 17.00-18.00; petek: 10.00-12.00

Izdal: ŽU KR-Šmartin; Odgovarja: Bojan Likar, župnik; tel. 270-11-10 (041/545-258)

 

Copyright © 2014 Župnija Kranj-Šmartin. Vse pravice pridržane. Izdelava spletne strani: Art Konjedic

template-joomspirit