Božja beseda za danes

 

Baragov vrtec

Peresnica-sm
BARAGOV VRTEC

Kontakt

ŽUPNIJA

Tel.: 04 270 11 10

Mail:zupnija@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!


KARITAS

Tel.:(+386) 031 614 484

Mail: karitas@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!

Povezave

biblija

hozana

druzina

radio-ogjnisce

rkc

24kul

 

Leto XXXIV Štev. 9   Datum 18.6.2017

SLOVENSKI NOVOMAŠNIKI V LETU 2017 

Škofija Koper: Gabriel KAVČIČ iz župnije Ledine.

Nadškofija Ljubljana: Tine POVIRK iz župnije Ihan

Redovne skupnosti: kapucin Luka MODIC iz župnije Bloke.

POZDRAV ZLATOMAŠNIKU 

msgr. g. Stanku DOLŠAKU

 

Msgr. g. Stanko Dolšak  letos praznuje 50-letnico duhovništva. Zadnjih 11 let je preživel v naši župniji. V tem času ste ga dodobra spoznali in odkrili njegove mnoge darove, s katerimi bogati našo župnijo.

Večji del svojega duhovniškega življenja je g. Stanko preživel v Bogoslovnem semenišču v Ljubljani, kjer mu je bila zaupana služba pod ravnatelja in ekonoma. Bogoslovci smo v njem odkrivali široko obzorje, zakladnico znanja, obilje modrosti, ter osnovne človeške in krščanske vrline, ki so nujno potrebne v pastoralnem delu. S svojimi dobrohotnimi nasveti je zaznamoval mnoge generacije mladih na poti do duhovniškega poklica, za kar smo mu vedno hvaležni. 

Njegovih darov je zadnja leta deležna tudi naša župnija. Še posebej je dobrodošel kot spovednik in spremljevalec molitvene skupine; skrbi za oltarno občestvo pri sv. Tomažu v Zg. Bitnjah in pomaga pri bogoslužju v župnijski cerkvi. Budno spremlja in po potrebi pomaga tudi pri drugih opravilih v župniji.

Ob zlati maši g. Stanku iskreno čestitamo, se mu iz srca zahvaljujemo za njegovo pomoč in ga priporočamo Gospodu v prošnji za njegovo zdravje in blagoslov tudi v bodoče.

Hvaležen Bojan, župnik

 

O duhovniškem poklicu

 

Pri posvetitvi za duhovnika sem ležal na tleh in se počutil tako majhnega in ničnega pred Bogom in Jezusovim skrivnostnim učlovečenjem. Še sedaj, po toliko letih, tega ne obžalujem. Ponovno bi legel na tla. Svet naj hodi mimo mene in naj obžaluje, da se ljudje pred Bogom tako ponižujemo. Toda svet niti ne sluti, da Bog človeka najbolj sprejema v njegovem ponižanju.

Ko si posvečen v duhovnika, se do korenin svojega bivanja posvetiš Bogu in ljudem, svoje telo, svoje srce in duha, svoje roke in noge - na razpolago daš vse svoje bitje, da Božjo ljubezen delaš vidno in jo ljudje lahko občutijo. Prav tako močno - in včasih še močneje - lahko Bog nagovori laike, da so mu do konca vdani.

Duhovniki so ljudje, ki so v puščavi življenja našli Boga in polni navdušenja nad tem najdejo vse veselje v življenju z Bogom in za Boga. Zato lahko duhovnik občuti globoko srečo, kajti v Bogu so mu podarjeni vsi ljudje, da bi jih ljubil - in da bi ljubili njega. Nismo pa nikakršna nenaravna bitja, nobeni polbogovi ali »sveti predmeti«.

Duhovnik je človek z vsemi človeškimi mejami, šibkostmi, napakami in grehi. Saj je popolnoma navaden človek, ni »iz posebne peke s posebnimi dodatki«. Nima svetniškega sija in ni najboljši, najmoralnejši in ni brez napak. Ni junak, svetnik, učenjak, mogočnež ali bogataš. Lahko pa je človek dobrote, tolažbe, luči in miru. Svoboden in razpoložljiv. Bog ga je izbral in poklical.

Duhovnik je postavljen pred nemogoče poslanstvo. Toda zaveda se, da je Bog mogočen v nemočnih, močan v šibkih - in da Bog ne pomaga »popolnim«, ampak nemočnim ljudem, ki vse stavijo nanj. Ne živi samo iz Boga in za Boga, veliko bolj iz ljudi in za ljudi. Ne sme soditi in obsojati - ostaja naj vidna milina in občutena Božja dobrota. Ko spremlja ljudi, ki padajo, mora ohranjati svojo srčnost. V zavesti, da bo vedno težko sledil svoji poklicanosti, naj ostaja smerokaz in odpira poti do Boga. Za ljudi, ki iščejo pot, naj postane pot. (Phil Bosmans: Moja oaza)

 

PROŠNJA OB DNEVU DRŽAVNOSTI

 

Bog našo nam deželo, Bog živi ves slovenski svet,

brate vse, kar nas je

sinov sloveče matere.

(F. Prešeren: Zdravljica)

MAŠNI NAMENI:

Pon. 19.6. Šmartin 7.30 Po namenu

19.00+Jože BAŠAR; +Marija in Marjan KALAN

Tor. 20.6. Šmartin 19.00 +Ivanka ČOTAR in Mojca PODJED, obl.

Za zdravje

Sre. 21.6. Šmartin 7.30 Po namenu

19.00+Marija KORDEŽ 

+Jože BENEDIK, obl. in starši KOCUVAN

Čet. 22.6. Šmartin 19.00 +Niko SODNIKAR

+Alojzija in Franc VERDNIK, obl.

Pet. 23.6. Šmartin 19.00 +Hani in Ivan AVSEC

++starši in sinova GORJANC

Sob. 24.6. Sv.Tomaž 18.00 +Mirko, Ana in Ciril MRAK

Šmartin19.00+Vinko DRAKSLER, obl. in Marica

V zahvalo za 50 let zakona

NED. 25.6. Šmartin 8.00 +Janez LIPAR; V zahvalo ob obletnici poroke

12. nedelja 10.00 +Rajko KEPIC (učitelji Besnica)

med letom +Rozalija ČERNIVEC (prijatelji)

19.00ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

Pon. 26.6 Šmartin 7.30 Po namenu

19.00++iz družine ZALAR; V zahvalo

Tor. 27.6. Šmartin 19.00 +Valerija REHBERGER

+Marija GUZELJ, obl. in starši

Sre.28.6.Šmartin7.30/brez namena/

19.00+Julijana ŠINK

Čet. 29.6. Šmartin 10.00 +Teja JERALA, obl.

Peter in Pavel Sv. Peter 18.00 +Janez BENEDIK (Jenko)

+Marija BERČIČ (Cveta)

Pet. 30.6. Šmartin 19.00 +Ivan HRIBERNIK in Ivan OMAN

+Vera GORJANC, obl. in starši OMAN

Sob. 1.7. Sv.Tomaž 18.00 +Marija KENDA

Šmartin19.00+ŠTEFANOV Francelj in hči Kristina

+Marija in Franc BERČIČ

NED. 2.7. Šmartin 9.00 ZLATA MAŠA: +Stanka OVIN (Anžonovi)

Nedelja Slovencev                 +Marija BERČIČ (Mirjam J.);+Janez BENEDIK (Vida)

po svetu 19.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

Pon. 3.7. Šmartin 7.30 /brez namena/

19.00+Ivanka in Jože NOVAK

Tor. 4.7. Šmartin 19.00 +Janez OBLAK, obl.; +Rozalija ČERNIVEC

Sre. 5.7. Šmartin 7.30 /brez namena/

19.00+Ciril PORENTA, obl.

Čet. 6.7. Šmartin 19.00 +Marko KRŽIŠNIK, obl.

Za Božjo pomoč v družinah (zakonska skupina)

Pet. 7.7. Šmartin 19.00 +Aleš KURALT, obl.; +Antonija FRELIH, obl.

Sob. 8.7. Sv.Tomaž 18.00 +Stanko BENEDIK, obl.

Šmartin19.00+Mihaela TOPLAK; ++sorodniki

NED. 9.7. Šmartin 9.00 +Martin BAJŽELJ, obl.

14. nedelja +Marija in Franc JEREB, obl.

med letom 19.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

 

S P O R O Č I L A !

1. DAN MOLITVE IN POSTA ZA DOMOVINO bo v petek, 23. 6. 

2. NOČNO PEŠ ROMANJE MLADIH NA BREZJE ob zaključku šolskega leta bo v noči iz petka, 23.6. na soboto, 24.6. Začetek romanja bo v župnijski cerkvi Ljubljana -Šentvid v petek ob 20. uri, postanek in skupna molitev v Kranju-Zlato polje ob 1h, romarska maša na Brezjah zjutraj ob 7h. 

3. SV. MAŠA ZA DOMOVINO bo v soboto, 24.6. ob 20. uri na Sv. Joštu. V nedeljo, 25.6., pa bomo pri obeh dopoldanskih mašah molili za našo domovino in zapeli slovensko himno.

4. KRŠČEVANJE OTROK bo zopet v nedeljo, 2.7. Priprav staršev in botrov bo v soboto, 1.7. ob 20. uri v župnišču.

5. ZLATA MAŠA IN ŽUPNIJSKI PIKNIK. Msgr. g. Stanko Dolšak bo imel zlato mašo v nedeljo, 2. julija, ob 9. uri. Po maši bo tradicionalni piknik v parku pred župniščem. Za razliko od prejšnjih let ste na piknik vabljeni prav vsi (ne samo župnijski sodelavci!). Pri maši bo ofer za obnovo zvonjenja.

6. LETOŠNJI ORATORIJ bo potekal od 3. do 7. 7. Prijavljenih je približno 150 otrok. Hvala vsem, ki boste otroke pocrkljali s pecivom, sadjem in pijačo.

7. KIP FATIMSKE MARIJE bo v naši župniji od 3. do 17. 7. Družine, ki ga želite sprejeti, se čim prej javite pri ge. Mateji Grabec (tel. 041/319-993), da naredi seznam.

8. V JULIJU IN AVGUSTU bo odslej ob nedeljah dopoldne samo ena sv. maša in sicer ob 9. uri. V času počitnic in dopustov je obisk desete sv. maše veliko manjši, zato je ta odločitev povsem upravičena.

9. ČETRTKOVO MOLITEV po maši  in rožni venec na kolenih ob petkih pred mašo bomo v juliju in avgustu prekinili. Nadaljevali bomo septembra.

10. ROMANJE MLADIH V MEDŽUGORJE bo od 24. do 26.8.  Prijavite se lahko do konca junija. 

URADNE URE so med počitnicami po večerni sveti maši - ob 19.30

Izdal: ŽU KR-Šmartin; Odgovarja: Bojan Likar, župnik; tel. 270-11-10 (041/545-258)

 

Copyright © 2014 Župnija Kranj-Šmartin. Vse pravice pridržane. Izdelava spletne strani: Art Konjedic

template-joomspirit