Božja beseda za danes

 

Baragov vrtec

Peresnica-sm
BARAGOV VRTEC

Kontakt

ŽUPNIJA

Tel.: 04 270 11 10

Mail:zupnija@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!


KARITAS

Tel.:(+386) 031 614 484

Mail: karitas@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!

Povezave

biblija

hozana

druzina

radio-ogjnisce

rkc

24kul

 

Leto: XXXVII Štev. 11 Datum: 23.8.2020

VEROUČNO LETO 2020/21


Ob vsej negotovosti, ki nas spremlja zaradi korona virusa, upamo, da bomo lahko normalno začeli tudi veroučno leto. Postopek bo podoben, kot vsako leto.

  • VPIS OTROK za vse razrede bo v torek, 1. 9. od 8. do 12. ure in v sredo, 2. 9. od 14. do 18. ure. Pri vpisu boste prejeli vse potrebne pripomočke in poravnali prispevek za stroške verouka, ki znaša: za prvega otroka 25 €, za drugega 15 €, za vsakega nadaljnjega pa nič. Če otroka vpisujete v 1. razred, prinesite s seboj Družinsko knjižico, ali krstni list otroka. K vpisu pridite tudi starši, ki vpisujete otroka za predšolski verouk v Katehezi Dobrega Pastirja.

  • SV. MAŠA OB ZAČETKU VEROUČNEGA LETA bo v nedeljo, 6.9., ob 10. uri.  Pri tej maši se nam bodo predstavili tudi letošnji birmanci. Otroci prinesite s seboj šolske torbe, da jih bomo blagoslovili. 

  • VEROUK se bo začel v tednu po 6. 9. Otroci boste opravili sv. spoved.

 

  • CENA VEROUČNIH PRIPOMOČKOV: 

Delovni zvezek za prve tri razrede stane 11 €, učbenika ne potrebujejo.

Učbeniki od 4. do 7. razreda stanejo 9 €, delovni zvezki pa 6 €.

Delovni zvezek za 8. razred (birmanci) je 12 €, učbenika ne potrebujejo.

Otroci od 1. do 8. razreda imajo tudi liturgični zvezek, ki stane 3 €.

 

URNIK  VEROUKA 

1. razred: sreda ob 14.30 2. razred: ponedeljek ob 14.00

3. razred: ponedeljek ob 14.00 4. razred: torek ob 14.00

5. razred: petek ob 14.00 6. razred: četrtek ob 14.00

7. razred: četrtek ob 14.00 8. razred: torek ob 14.00 

9. razred: sreda ob 14.00

KDP: 1. stopnja: sobota ob 9.00; 2. stopnja: ponedeljek ob 13.30 in 15.30

3. stopnja: torek ob 13.30 in sreda ob 15.30

4. stopnja: torek ob 15.30

NAGOVOR KARDINALA FRANCA RODETA NA BREZJAH

ob biserni maši na praznik Marijinega vnebovzetja

 

»Na vabilo g. nadškofa Stanislava sem bil danes na Brezjah in skupaj z vami obhajal biserni jubilej svoje duhovniške službe. Po mnogih letih sem se torej vrnil na ta kraj mojega ljubljanskega škofovanja, na kraj mojih najbolj odmevnih pastirskih nastopov. Hvala, g. nadškof, za ta milostni dar.

V spominu vernih in nevernih so bili govori, ki sem jih imel v tistih letih v narodnem Marijinem svetišču, jasni in odločni, nekateri so rekli, da so ostri. Vernike sem opozarjal na nevarnosti, ki ogrožajo narod, in se zavzemal za nedotakljivost življenja od spočetja do smrti, za zdrave in trdne družine, odprte za življenje, kot jamstvo za našo prihodnost, za vero, ki smo jo prejeli od prednikov in je del slovenske istovetnosti, za Cerkev in njeno vlogo v naši zgodovini.

Reakcije tedanjih medijev so bile silovite. Očitali so mi, da vnašam razdor v slovenski prostor, da sejem sovraštvo do drugače mislečih in podobno. Niso razumeli, ali niso hoteli razumeti, da nisem govoril iz potrebe po protagonizmu ali iz želje po oblasti, ampak iz notranje nuje, kot pastir, ki je pred Bogom odgovoren za svojo čredo, prepričan, da je tu v igri njegova večna usoda. Tega neverni seveda niso mogli doumeti. Razumeli pa so me verniki in duhovniki, ki so jih boleli napadi na pastirja. 

Po prvem preplahu sem se vzravnal, niso me zlomili.

Ponižanja in sramotenja sem vzel kot križ, ki ga moram nositi, če hočem hoditi za Gospodom po ozki poti. Samo sprejemanje križa vodi k odrešenju. Taka je logika evangelija. Te pa ne razumejo vsi, tudi vsi duhovniki ne. Raje živijo v lagodnem miru in v nezahtevni letargiji, ki ne terja naporov in ne prenese jasne besede. Raje imajo hlapčevski molk in idejno meglo. Računal sem, da imam 15 – 16 let za uresničenje svojih pastoralnih načrtov, a spomladi leta 2004 me je papež Janez Pavel II. nepričakovano poklical v Rim. S tem je bilo konec moje pastirske službe v Ljubljani; hkrati se je spremenila tudi zavest odgovornosti do škofije in lastnega naroda. Odslej sem bil opazovalec in nisem neposredno vplival na dogajanje v Sloveniji. Spremljalo pa me je, kot etično čutečega Slovenca, breme naše pretekle zgodovine in želja po spravi.

Potreba po spravi je z leti vse močneje prodirala v slovensko zavest. Leta 1990 je bila v Kočevskem Rogu maša zadušnica za pobite domobrance s simboličnim pogrebom. Mnogi so razlagali to kot dejanje sprave, ker sta si predsednik Kučan in nadškof Šuštar podala roke. Toda Cerkev ni mogla biti ena od strank v postopku sprave, saj so bili verniki tako med domobranci kot med partizani. Pravi dejavnik sprave je bila lahko le slovenska državna oblast, kot naslednica jugoslovanske oblasti. Dolgo smo čakali na državnika, ki bi to razumel in imel pogum, da to stori. Končno se je to zgodilo 6. junija 2020, ko sta po maši, ki jo je opravil ljubljanski nadškof, predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša položila vence pred domobransko grobišče v Macesnovi Gorici, nato pa sta v Smrečju pri Turjaku počastila spomin partizanov, ki so padli pred domobranskimi streli. Predsednik Pahor je podobno dejanje sprave ponovil 13. julija 2020 v Bazovici pri Trstu, ko se je z italijanskim predsednikom poklonil štirim slovenskim fantom, žrtvam fašizma, nato pa je položil venec pred spomenikom italijanskih žrtev slovenskih partizanov.

Ta dejanja so nasprotju z vizijo zgodovine, ki jo je uveljavila uradna propaganda in je povzročila razkol v narodu. Poklon obeh državnikov umorjenim domobrancem in padlim partizanom zruši ta manihejski mit in nas poziva k novi in neobremenjeni viziji preteklosti. Prepad med obema taboroma ni nepremostljiv. Zbliževanje med vsemi, ki v srcu dobro mislijo, lahko steče, sprava je mogoča. Po 150 letih zopet lahko sanjamo o zedinjeni Sloveniji.

Nj. em. kardinal Franc Rode

MAŠNI NAMENI:

Pon. 24.8. Šmartin 7.30 ++MEŽNARJEVI: Tone, Lojze, Ana in Franca

19.00V zahvalo

Tor. 25.8. Šmartin 19.00 +Janez ČIBEJ; V zahvalo za 80 let

Sre. 26.8. Šmartin 7.30 Za zdravje

19.00+Franc Rafael KALAN

Čet. 27.8. Šmartin 19.00 +Igor RUS, 30. dan

+Anton KODRAN (Miha in Karmen)

Pet. 28.8. Šmartin 19.00 +Mirko KOŠMRLJ, 7. dan

+Marjan KOZJEK, 7. dan

Sob. 29.8.   Sv.Tomaž 18.00 +Janez MILAČ

Šmartin19.00+Martina BENEDIK, 7. dan

NED. 30.8. Šmartin 8.00 ++KUMERDAJEVI in Avgust ZUPAN

Jernejeva nedelja ++GRAPARJEVI: ata, mama, Marko in Tone

10.00+Ana, Gregor in Igor DOLENC, obl.

+Ivan, Lojzka in Marjan HVASTI

19.00ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

Pon. 31.8. Šmartin 7.30 Za zdravje

19.00+Robert in Marjan ŠKULJ, ter Marija in Valentin

Tor. 1.9. Šmartin 19.00 +Helena KURALT, obl.; +Janez MAČEK, obl.

Sre. 2.9. Šmartin 9.00 Za zdravje

19.00+Mara KNAPIČ, obl.

Čet. 3.9. Šmartin 19.00 +Ludvik GORJANC in za zdravje

+Slavko JEREB, obl.

Pet. 4.9. Šmartin 19.00 +Mina OMAN, obl.; +Katka KNAPIČ, obl.

Sob. 5.9. Sv.Tomaž 18.00 Za sosesko

Šmartin19.00+Jože in Jožefa PRIMC; +Matevž DOLENC, obl.

NED. 6.9. Šmartin 8.00 +Peter TREBAR, obl.

Angelska nedelja 10.00 +Ana ROGELJ; +Ana KRIŽNAR (Cilka)

19.00ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

 

Pon. 7.9. Šmartin 7.30 Po namenu

19.00+Anton KODRAN, obl.

Tor. 8.9. Šmartin 10.00 +Ivo JEREB

Marijino rojstvo 19.00 +Franc PODLIPNIK; +Marija in vsi ++JEREB

+Marija TEPINA, roj. Ovin

Sre. 9.9. Šmartin 7.30 Za zdravje

19.00++starši, bratje, sestre in sorodniki JUSTIN

Čet. 10.9. Šmartin 19.00 +Marija BREGAR

+Stanka OVIN in Romana GROS

Pet. 11.9. Šmartin 19.00 +Ivana PAPLER, obl.; +Lojze PAPLER, obl.

Sob. 12.9. Sv.Tomaž 18.00 +Jožef in Ana BERČIČ

Šmartin19.00++LABORŠKI

NED. 13.9. Šmartin 8.00 +Marko BENEDIK, obl., brat in starša

24. nedelja 10.00 ++JEREBOVI in VALANČIČEVI

med letom +Tončka ERJAVEC

19.00ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

 

S P O R O Č I L A !

  1. DUHOVNA OBNOVA ZA BIRMANCE bo v četrtek, 27.8. od 16.00 do 19.30 in v petek od 16.00 do 20.30. V petek se bodo pridružili tudi starši in botri.

  2. SREČANJE DEKANIJSKIH DUHOVNIKOV bomo imeli v sredo, 2.9. v naši župniji. Sv. maša s somaševanjem bo ob 9. uri. Lepo vabljeni k sv. maši.

  3. MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE NA BREZJAH bo v soboto, 12. septembra. Ob 8.30 se začne molitveni program, sv. maša bo ob 10.30. Zaradi zdravstvenih razmer letos na Breje ne bomo šli peš.

  4. STIČNA MLADIH, ki bo v soboto, 19. septembra, bo letos po dekanijah. Za kranjsko dekanijo bo ta dogodek v naši župniji. Poteka bo predvidoma od 15. do 19. ure. Zaradi trenutnih razmer je obvezna prijava na spletni strani sticna.net, ki bo odprta do 13.9. Vabljeni vsi mladi in tudi učenci 9. razreda.

  5. VABILO K NAROČILU: -revija MAVRICA je odlična spodbuda, ki otroke vsak mesec bogati z dragocenimi vsebinami. Novi naročniki ob naročilu prejmete knjigo 5 jezikov ljubezni otrok. Letna naročnina za 10 številk je 39,90 €

-revija #NAJST je namenjena najstnikom. Izide 6-krat na leto. Med mladimi je zelo priljubljena. Novi naročniki prejmejo darilo, knjigo Iskrice Svetega Duha. Cena je 27 €. -revija MAGNIFICAT nam je v pomoč pri vsakdanjem krščanskem življenju, saj vsebuje jutranjo in večerno molitev, Božjo besedo in mašna besedila dnevnega bogoslužja, pa tudi duhovna razmišljanja in zgodbe o svetnikih. Zadaj v cerkvi najdete naročilnice za vse 3 revije. 

URADNE URE: ponedeljek: 8.00-10.00, torek: 17.00-18.00, petek: 10.00-12.00 Izdal: ŽU KR-Šmartin; Odg.: Bojan Likar, župnik; tel. 270-11-10 (041/545-258)

Copyright © 2014 Župnija Kranj-Šmartin. Vse pravice pridržane. Izdelava spletne strani: Art Konjedic

template-joomspirit